| < Sierpień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Konta i lokaty bankowe
Inne

wtorek, 28 października 2014


Co to jest polisa posagowa?


Dzięki polisie posagowej można zgromadzić dla dziecka pieniądze, które przeznaczy na studia, wpłatę na mieszkanie, ślub cy inne potrzeby.

Ubezpieczenie polega na tym, że wpłacamy regularnie (zależnie od ustaleń - co miesiąc, kwartał, pól roku, a nawet ork) składki, a gdy umowa dobiegnie końca, firma ubezpieczeniowa wypłaci dziecku środki.

Jak kwotę można dostać z polisy posagowej?


Ubezpieczyciel może ją określić z góry, albo ustalić, że będzie zależała od wyniku, jaki przyniesie zainwestowanie pieniędzy. Z tym, ze jeśli zyski będą niższe, firma gwarantuje zwrot wpłaconych składek )np. Prudential), czyli nie poniesiemy straty.

Ponadto polisa posagowa zapewni dziecku ochronę na wypadek, gdyby rodzic, który go ubezpieczył, zmarł, został trwale niezdolny do pracy i nie mógł już kontynuować wpłat. Wówczas firma przejmuje składki i reguluje je aż do końca umowy.

Jak długo trzeba wpłacać pieniądze na polisę posagową?


Umowę zawiera się na 5-25 lat. Wiek, w którym dziecko dostaje pieniądze, można ustalić. Minimalnie może to być np. 16 lat (Prudentail) czy 18 lat (Allianz), maksymalnie - z ukończeniem 25. roku życia.

Gromadzenie pieniędzy można zacząć w każdym wieku dziecka, ale przed osiągnięciem przez nie 18 lat. I tak w wypadku 17-latka składka może być jednorazowa - wtedy będzie to większa kwota. Czasami firma ogranicza wiek ubezpieczającego, np. do 56 lat (PZU) czy 60 lat (AXA Życie).

Ile trzeba wpłacać na polisę posagową?


Najczęściej minimalna składka wynosi od 80 do 150 zł miesięcznie (tak jest np. w Allianz - 100 zł albo Avivie - 110 zł).

Uwaga! Warto zwrócić również uwagę, że sporą zaletą polisy posagowej jest zwolnienie pieniędzy, które wpłacam z tzw. podatku Belki, a to oznacza, ze dziecko nie będzie musiało odprowadzać podatku od kwoty, jaką dzięki nam otrzyma z towarzystwa ubezpieczeniowego.

10:15, finanse76 , Inne
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 sierpnia 2014


Jak dostać premie gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej?


Jeśli wciąż posiadasz książeczkę mieszkaniową wystawioną przed 23 października 1990 r., to możesz starać się o premię gwarancyjną.

Uwaga! Ale pod warunkiem, że uzyskane pieniądze przeznaczysz na cele mieszkaniowe. Nie musi to być zakup mieszkania lub budowa domu.

Premia należy się się np. w wypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego - środki z książeczki zostaną policzone jako wkład własny. Honorowane są również faktury za remont (np. na wymianę okien czy instalacji gazowej), a także wpłaty na fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty.


Remont oraz wpłata na fundusz remontowy


W przypadku remontów  oraz wpłat na fundusz remontowy obowiązuje harmonogram wypłat premii.


Uwaga!
1 stycznia 2014 r. uprawnienia do niej nabyli posiadacze książeczek, które zostały wystawione w 1986 r. Z początkiem 2015 r. przyjdzie czas na książeczki wystawione w 1987 r., od 1 stycznia 2016 r. - w 1988 r., a a od 1 stycznia 2017 r. - w latach 1989-90.


Co zrobić, jeśli ktoś już wyremontował mieszkanie, a uprawnienia uzyska dopiero np. za dwa lata?

W takiej sytuacji z wnioskiem o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej należy się wstrzymać do okresu wyznaczonego w harmonogramie.

Kto wypłaca premię gwarancyjną?


Premię wypłaca państwo za pośrednictwem PKO BP. Ich wysokosć zależy od wielu czynników, m.in. długości oszczędzania, zgromadzonego wkładu, wysokości wskaźników przeliczeniowych 1 m2.

Uwaga! Zwykle jest to około 6-8 tys. zł


Likwidacja książeczki mieszkaniowej


Wraz z wnioskiem o likwidację książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej należy złożyć oprócz książeczki, odpowiedni dokument. Np. w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest to akt notarialny, a przy wymianie okien - faktura zakupu lub zapłaty za usługę.

Uwaga! Do banku należy się zgłosić w ciągu 90 dni od poniesionego wydatku mieszkaniowego. Bardzo ważne jest dochowanie tego terminu, jeśli się go przegapi pieniądze przepadną.


Cesja premii gwarancyjnej

Prawo do premii gwarancyjnej można także scedować na kogoś z rodziny. Koszt: 70 zł.

09:42, finanse76 , Inne
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5