| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Konta i lokaty bankowe
Inne

czwartek, 07 września 2017

Program 500+ zmiany


Otrzymujesz pieniądze z programu Rodzina 500+? By dostawać pieniądze w nowym okresie zasiłkowym (od października 2017 roku) bez przerwy w wypłacie, złóż wniosek jak najszybciej, bo jeśli zrobisz to za późno, licz się z tym, że wypłatę dostaniesz w listopadzie lub w grudniu, z wyrównaniem za poprzednie miesiące.

Uwaga! Ostateczny termin składania wniosków to 31 października. Później świadczenie przyznane będzie bez wyrównania.


Nowy okres zasiłkowy dotyczy też osób, które starają się o zasiłki rodzinne i pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Wszystkie wnioski można złożyć osobiście lub przez internet, bankowość elektroniczną, elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Nowe przepisy w programie Rodzina 500+


Od 1 sierpnia 2017 r. obowiązują nowe przepisy. Program 500+ został uszczelniony, by zapobiec sztucznemu zaniżaniu dochodów osób chcących dostać świadczenie na pierwsze dziecko. 

Nowe przepisy mają zapobiec rozwiązywaniu umów o pracę, by móc zadeklarować tzw. dochód utracony. Niektórzy tak robią i w niedługim czasie wracają do dawnej pracy. Teraz, jeżeli takie działanie nastąpi przed upływem trzech miesięcy, nie będzie traktowane jako utrata dochodu.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci


Tutaj mamy bardzo ważną zmianę. Rodzice samotnie wychowujący dzieci muszą mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. Jeśli ktoś nie ma zasądzonych alimentów, powinien jak najszybciej złożyć o to wniosek do sądu.

I jednocześnie złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Sąd takie zabezpieczenie wyda w terminie do 3o dni. To wystarczy do otrzymania świadczenia z programu Rodzina 500+.

11:29, finanse76 , Inne
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2014


Co to jest polisa posagowa?


Dzięki polisie posagowej można zgromadzić dla dziecka pieniądze, które przeznaczy na studia, wpłatę na mieszkanie, ślub cy inne potrzeby.

Ubezpieczenie polega na tym, że wpłacamy regularnie (zależnie od ustaleń - co miesiąc, kwartał, pól roku, a nawet ork) składki, a gdy umowa dobiegnie końca, firma ubezpieczeniowa wypłaci dziecku środki.

Jak kwotę można dostać z polisy posagowej?


Ubezpieczyciel może ją określić z góry, albo ustalić, że będzie zależała od wyniku, jaki przyniesie zainwestowanie pieniędzy. Z tym, ze jeśli zyski będą niższe, firma gwarantuje zwrot wpłaconych składek )np. Prudential), czyli nie poniesiemy straty.

Ponadto polisa posagowa zapewni dziecku ochronę na wypadek, gdyby rodzic, który go ubezpieczył, zmarł, został trwale niezdolny do pracy i nie mógł już kontynuować wpłat. Wówczas firma przejmuje składki i reguluje je aż do końca umowy.

Jak długo trzeba wpłacać pieniądze na polisę posagową?


Umowę zawiera się na 5-25 lat. Wiek, w którym dziecko dostaje pieniądze, można ustalić. Minimalnie może to być np. 16 lat (Prudentail) czy 18 lat (Allianz), maksymalnie - z ukończeniem 25. roku życia.

Gromadzenie pieniędzy można zacząć w każdym wieku dziecka, ale przed osiągnięciem przez nie 18 lat. I tak w wypadku 17-latka składka może być jednorazowa - wtedy będzie to większa kwota. Czasami firma ogranicza wiek ubezpieczającego, np. do 56 lat (PZU) czy 60 lat (AXA Życie).

Ile trzeba wpłacać na polisę posagową?


Najczęściej minimalna składka wynosi od 80 do 150 zł miesięcznie (tak jest np. w Allianz - 100 zł albo Avivie - 110 zł).

Uwaga! Warto zwrócić również uwagę, że sporą zaletą polisy posagowej jest zwolnienie pieniędzy, które wpłacam z tzw. podatku Belki, a to oznacza, ze dziecko nie będzie musiało odprowadzać podatku od kwoty, jaką dzięki nam otrzyma z towarzystwa ubezpieczeniowego.

10:15, finanse76 , Inne
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5