Konta i lokaty bankowe
Blog > Komentarze do wpisu

W jakim banku najlepiej wziąć kredyt?


Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Zwykle osoby, które myślą o zaciągnięciu kredytu gotówkowego przy porównaniu ofert biorą pod uwagę wysokość raty lub całkowity koszt kredytu.

A co zrobić w przypadku, gdy jeden kredyt ma niższą prowizję, a drugi niższe oprocentowanie nominalne i łączny koszt jest podobny?

Pamiętaj! Wtedy porównuje się rzeczywista stopę oprocentowania RRSO, która potocznie nazywana jest oprocentowaniem rzeczywistym.

Czym ono różni się od oprocentowania nominalnego? (zazwyczaj podawane przez banki)

Nominalne oprocentowanie kredytu gotówkowego mówi tylko o tym, jakie odsetki kredytobiorca zapłaci bankowi.

Dla przykładu: jeśli przy kredycie 1000 zł zaciągniętym na rok oprocentowanie wynosi 8%, to oznacza to, ze kredytobiorca zapłaci 80 zł odsetek (8% z 1000 zł = 80 zł).

Jednak są to tylko pieniądze, które oddaje się bankowi, a są przecież jeszcze prowizje i często obowiązkowe ubezpieczenie i to właśnie te wszystkie dodatkowe koszty oraz odsetki uwzględnia RRSO (oprocentowanie rzeczywiste).

Pamiętaj! Prawie zawsze jest ono wyższe od oprocentowania nominalnego, no i dlatego na reklamach i ulotkach bankowych podawane jest ono dużo mniejszym drukiem, a pozwala ono bardzo dokładnie porównać oferty. Nie jest ono jednak zbyt popularne, gdyż wiele osób nie wie interpretować jego poziom. 

Uwaga! Oprocentowanie rzeczywiste kredytu gotówkowego rośnie lub spada nie tylko pod wpływem zmian kosztów. I to jest właśnie mylące.

Różne RRSO maja kredyty z takim samym oprocentowaniem nominalnym i prowizją, ale innym okresem kredytowania.

Dla przykładu: RRSO kredytu gotówkowego an 10 tys. zł z oprocentowaniem nominalnym 10% oraz prowizją 3% w przypadku dwuletniego okresu kredytowania wynosi 13,9%, a taki sam kredyt, ale udzielony na rok ma oprocentowanie, które wynosi 17%.

Jak porównywać oferty kredytów gotówkowych?

W banku należy podać kwotę kredytu, jak chce się otrzymać oraz czas na jaki chce się pożyczyć pieniądze.

Trzeba zaznaczyć, że chcemy, by wszystkie opłaty okołokredytowe (np. prowizja) zostały doliczone do kwoty kredytu.

Pamiętaj! Trzeba poprosić o podanie miesięcznej raty lub RRSO. W ten sposób należy sprawdzić kilka banków, bo różnicę w ofertach są naprawdę spore.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy do 10 tysięcy złotych?

(pieniądze pożyczamy na rok)

Wszystkie prowizje, obowiązkowe ubezpieczenia itp., są również kredytowane - nić się nie płaci, by dostać kredyt i na rękę dostaje się dokładnie 10 tys. zł.

kredyty

poniedziałek, 03 grudnia 2012, finanse76

Polecane wpisy

  • BNP Paribas kredyt

    // // BGŻ BNP Paribas Kredyt gotówkowy Weź oszczędzający kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem , a odsetki wrócą do Ciebie jak bumerang. Świat się zmienia, dziś na

  • Kredyt dla małych firm

    // // Bank BPH kredyt dla małych firm Bank BPH wprowadził promocyjne – zerowe marże kredytów dla mikro- i małych firm. W ramach oferty specjalnej

  • Bank BPH kredyt hipoteczny

    // // Kredyt hipoteczny w Banku BPH W ofercie Banku BPH pojawiły się dwie opcje, które różnią się wysokością marży i prowizji. Posiadacze Maksymalnego Konta i

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: